Tag Archives: Madagaszkár

Kihaltnak hitt óriásteknősre találtak

A 150 éve kihaltnak hitt szárazfölditeknős-faj valójában csak elköltözött eredeti otthonáról, és most a Galápagos-szigetvilág Isabel-szigetének északi partján lévő vulkáni lankákon él.

A Current Biology folyóiratban publikált genetikai elemzés során kimutatták, hogy a régen elveszettnek hitt elefántteknős – Chelonoidis elephantopus – DNS-lábnyoma megtalálható hibrid utódjában.
Ezek a teknősök a jelek szerint a Chelonoidis elephantopus és egy másik óriásteknős faj, a C. becki utódai. Tovább →

A kihalás fenyegeti a madagaszkári sugaras teknőst

Akár húsz éven belül eltűnhet a Földről a kelet-afriaki szigeten élő Astrochelys radiata faj, figyelmeztetnek a különböző állatvédő szervezetek, köztük a TSA (Turtle Survival Alliance).

A 20 kilóra és 40 centire is megnövő állat nem csupán húsa, hanem gyönyörű páncélja miatt is kelendő. A TSA szerint a feketepiacon egyetlen páncél többezer euróba is kerülhet. Az IUCN (Természetvédelmi Világszövetség) mindeddig úgy vélte, hogy a sugarasteknősök kihalása akár 45 évig és eltarthat. A növekvő kereslet azonban ezt az időt jelentősen lecsökkentette.

A benszülött törzsek számára korábban a sugarasteknősök húsa tabunak számított. Különleges ünnepek alkalmával fogyasztottak ilyen húst. Manapság azonban a mindennapi húst jelenti az ott élők számára. Tovább →