Tag Archives: Legritkább

Kambodzsa ritka teknőst kapott vissza Vietnámtól

Az évtizedekkel korábban Vietnámig jutott teknős visszakerült Kambodzsába.

Kambodzsai szakembereknek adták át a veszélyeztetett mangrovei dobozosteknőst Ho Si Minh-városban.

A tekőst beveszik egy kambodzsai fajfenntartó programba – adta hírül az Education of Nature Vietnam nevű környezetvédő csoport.

Ho Si Minh-város egyik parkjában vették észre 2010-ben az állatot. Állítólag még az 1980-as években kapta a park a teknőst helyiektől. Ez azonban az állatvédők szerint homályos, hisz nem tudják, hogy kerülhetett a szomszédos országból Vietnámba.
Tovább →

Kihaltnak hitt óriásteknősre találtak

A 150 éve kihaltnak hitt szárazfölditeknős-faj valójában csak elköltözött eredeti otthonáról, és most a Galápagos-szigetvilág Isabel-szigetének északi partján lévő vulkáni lankákon él.

A Current Biology folyóiratban publikált genetikai elemzés során kimutatták, hogy a régen elveszettnek hitt elefántteknős – Chelonoidis elephantopus – DNS-lábnyoma megtalálható hibrid utódjában.
Ezek a teknősök a jelek szerint a Chelonoidis elephantopus és egy másik óriásteknős faj, a C. becki utódai. Tovább →

Kihalhat a világ legritkább állata, ha nem jut gyorsan nőstényhez

Valószínűleg az alfaj utolsó példánya a Magányos George-nak keresztelt Pinta-szigeti teknős (Chelonoidis nigra abingdoni). A természetvédelem egyik szimbólumának tekintett állat a galápagosi óriásteknősök legritkább alfajába tartozik.

George-ra (angolul Lonesome George, spanyolul Solitario Jorge) 1971. december 1-jén talált rá Pinta szigetén egy magyar származású csigakutató, Vágvölgyi József. A betelepített kecskék addigra teljesen letarolták a növényzetet, és a bennszülött teknősalfajból csupán egyetlen példány maradt. Biztonsága érdekében George-ot a Charles Darwin Kutatóállomásra költöztették át, amely a szintén Galápagos-szigetekhez tartozó Santa Cruz-szigetén található. Tovább →