Tag Archives: Galápagos

Új óriásteknősfajt azonosítottak a Galápagos-szigeteken

Kutatók az óriásteknősök új fajára bukkantak a Galápagos-szigeteken. A vizsgálathoz genetikai adatokat használtak, hogy feltárják, a hüllők egyik, 250 egyedet számláló csoportja eltér-e a csendes-óceáni szigetvilág többi teknősfajától.

Az újonnan azonosított faj a Santa Cruz-sziget 40 négyzetkilométeres területén él, és genetikailag olyannyira különbözik a sziget más óriásteknősfajaitól, mint a többi szigeten élőktől.

A kutatás megkülönbözteti az új, keleti Santa Cruz-i óriásteknőst (Chelonoidis donfaustoi) a sziget nyugati részén, mintegy 10 kilométerrel távolabb élő, legalább 2000 egyedet számláló nagyobb populációtól. Eme utóbbit a Chelonoidis porteri faj alkotja. A kutatók régen úgy hitték, hogy a szigeten élő összes óriásteknős egyetlen fajt képez. „Legközelebbi rokona nem az ugyanitt élő faj, hanem a tőle keletre fekvő San Cristobal szigeten megtalálható” – magyarázza Adalgisa Caccone, biológus. Tovább →

Galapágosi teknőcöket mutat a Street View

Bár ezek a teknősök igazi túlélők hírében állnak, a Darwin látogatása óta eltelt évszázadokban egyedszámuk folyamatosan csökkent, napjainkra a kihalás szélére sodródtak.

A Charles Darwin Alapítvány, a Galapágosi Nemzeti Park és az ecuádori kormány által létrehozott Galapágosi óriásteknős-tenyésztő központ a különleges faj megmentésén dolgozik. A galapágosi élővilág feltérképezését a Street View 2013-ban kezdte el. Tovább →

201 óriásteknőst engedtek el a galápagosi Santa Fé szigetén

Ecuador 201 óriásteknőst engedett szabadon a Galápagos-szigetvilág Santa Fé szigetén, ahol egy hasonló alfaj több mint 150 éve kipusztult.

Santa Fé szigete az óriási szárazföldi teknősök Chelonoidis alfajának korábbi otthona. A hüllők azt követően tűntek el, hogy az ember a 18. századtól kezdődően – amikor kalózok és bálnavadászok gyűjtötték be őket – elkezdte tizedelni állományukat.

A Galápagos Nemzeti Park szakembereinek szavai szerint 201 egyedet engedtek szabadon az Espanola-szigetről származó Chelonoidis hoodensis alfajból, amely alaktanilag, illetve genetikailag hasonlít a Santa Fé kihalt alfajához. Tovább →

Kedvelik a behurcolt növényeket a galápagosi óriásteknősök

Egy új kutatás feltárta, hogy a Galápagos-szigetek ikonikus óriásteknősei főként nem őshonos növényekkel táplálkoznak, sőt, olybá tűnik, ezeket jobban is kedvelik az őshonosaknál.

A behurcolt növények száma az 1930-as években kezdett el nőni a szigetvilágban – ahogy a felföldi vegetációt gazdálkodás céljából kiirtották -, és az új fajok betelepülése azóta is növekvő ütemben folyik. Tovább →